Wybierając miejsce letniego, czy też zimowego wypoczynku z pewnością warto polecić wszystkim podejmującym taką decyzje – południową część kraju, przepiękny rejon Beskidu Śląskiego. Decydując się na miejsce odpoczynku, często nieosiągalnym marzeniem pozostaje wybór miejsca takiego, by było z dala od deptaków i ulic miasteczek tak pełnych w sezonie grup turystów, którzy akurat w tym samym czasie zaplanowali sobie urlop. Nasz wybór powinien zdecydowanie wypaść na małą letniskową miejscowość Istebna (woj. śląskie), której położenie jest niemal taką cudowną oazą spokoju. Jest ona na krańcu Polski, w otoczeniu sąsiadujących ze sobą trzech państw (Polski, Słowacji, Czech).

Walory krajobrazowe, otoczenie gór, lasów, liczne miejsca do uprawiania wędrownej turystyki górskiej, to zapewne kryterium, które nas, w wyborze Istebnej jako bazy noclegowej powinno przekonać. Na wczasowiczów czekają nie tylko miejsca noclegowe ale ciekawa oferta atrakcji samej miejscowości i okolicznych miejsc, przygotowana przez mieszkańców. Gęsto wytyczone szlaki górskie, na czele z możliwością zachwytu nad krajobrazem i pieszą wędrówką do królowej Beskidu Śląskiego – Baraniej Góry i źródeł rzeki Wisły to marzenie każdego wędrownika.

Miłośnicy sportów zimowych właśnie w Istebnej odnajdą raj zimowego szaleństwa. Oferta dobrze przygotowanych stoków narciarskich i wypożyczalnie sprzętu zimowego winna przyciągnąć niezdecydowanego narciarza. Odnajdziemy tu miejsca odpowiednie zarówno dla dzieci, które stawiają swoje pierwsze "kroki" na nartach, stoki i trasy dla początkujących narciarzy, a także tych, którzy szusują od lat. Miejsca do aktywności narciarskiej w przeważającej części zlokalizowane są w przysiółku Istebna. Stąd też warto w lecie wyruszyć na szlak zdobywania pobliskiej Baraniej Góry, prowadzący sprzed budynku schroniska młodzieżowego. Warto na początku tej wędrówki zejść na chwilę szlakiem zielonym w kierunku Pietraszonki, potem wrócić by dalej pnąc się wysoko w górę udać się w kierunku schroniska na Polanie Przysłop pod Baranią Górą, a po kilkunastu minutach od Polany zdobyć upragniony cel źródeł rzeki Wisły. Malownicza trasa, chociaż nie należy do łatwych wędrówek ukazuje piękno Beskidu Śląskiego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>