Wracamy z ogarniętego zimowym szałem Korbielowa {o czym pisaliśmy tutaj}. Teraz czas na odrobinę spokoju. Kazimierz Dolny położony jest w województwie lubelskim, w zachodniej części płaskowyżu nad Wisłą. Urokliwe widoki i niezwykła atmosfera przyciąga do niego stale tabuny turystów. Miasto ma bardzo ciekawą historię i słynie ze swoich licznych powiązań z kulturą i sztuką. Kazimierz Dolny to niewielkie miasteczko, które bez problemu można obejść w jeden dzień, ale posiada także wiele ciekawych obiektów i miejsc zabytkowych, które z pewnością warto zobaczyć.

Jedną z najstarszych świątyń w Kazimierzu Dolnym jest kościół farny. Zbudowany początkowo w stylu gotyckim {więcej info}, a następnie rozbudowany na wzór renesansowy posiada okazałe, zdobne szczyty, przepiękny ołtarz i późnogotycki portal. We wnętrzu kościoła można podziwiać zwłaszcza rokokowe tabernakulum i najstarsze w Polsce organy z 1620 roku. Na uwagę zasługuje też kościół szpitalny pod wezwaniem św. Anny. Jego budowa wzorowana była na kościele farnym. Pod bogato zdobionym budynkiem znajdują się krypty z trumnami i ludzkimi szczątkami. Nieopodal świątyni mieści się dawny szpital oraz przytułek Świętego Ducha, gdzie obecnie działa Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki Kazimierza Dolnego. Niezwykłym i jedynym takim miejscem w Polsce jest Dzwonnica, w której znajduje się Muzeum Sztuki Złotniczej. Można tam podziwiać bardzo obfite zbiory sreber stołowych, kolekcji biżuterii czy ceremonialnych sreber katolickich. Mówiąc o zabytkach Kazimierza Dolnego, nie można zapomnieć o zamku i wieży strażniczej. Położone na wzgórzu budowle widoczne są z każdego miejsca w miasteczku. Baszta pochodzi z XIII wieku i jest najstarszą budowlą w mieście. Na dziedzińcu zamku znajdowały się kiedyś łaźnia i studnia. Obecnie zostały po nich jedynie fundamenty. Zamek uległ zniszczeniu po najeździe szwedzkim w XVII wieku i stanowi teraz trwałą ruinę zaadaptowaną pod występy plenerowe, spektakle czy wystawy. Miłośników historii i architektury zainteresują też takie budynki jak: spichlerze zbożowe, stara łaźnia czy jatki.

Kazimierz Dolny to miasto z bardzo bogatą historią i licznymi zabytkami, ale to także miejsce przyjazne turystom. Baza noclegowa jest tu bardzo obszerna i dostosowana pod potrzeby odwiedzających {Kazimierz Dolny noclegi}. W wielu gospodach i hotelach dostępne są tanie noclegi. Kazimierz Dolny kusi mnogością atrakcji i niepowtarzalnym klimatem. Warto odwiedzić to miasto choćby na kilka dni, żeby poczuć tą atmosferę i nacieszyć oczy niezwykłymi zabytkami, jakich nie zobaczy się nigdzie indziej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>