Białogóra to malownicza miejscowość wypoczynkowa położona na terenie powiatu puckiego w gminie Krokowa. Miejscowość słynie ze spokoju oraz pięknej plaży. Jest ona szeroka i bardzo piaszczysta, a od zabudowań Białogóry oddziela ją prawie kilometr lasu, przez który wiedzie asfaltowa droga. Nie jest to zresztą jedyna droga w okolicy, bo znajdziemy tutaj wiele innych ścieżek i tras, które nadają się doskonale na spacery i rowerowe wycieczki – np. do Niechorza.

Nadmorski Park Krajobrazowy jest miejscem, które oferuje wiele możliwości zorganizowania sobie wolnego czasu. Jest to przy okazji jeden z pierwszych parków krajobrazowych na terenie Polski. Powstał on w 1978 roku i obejmuje duży obszar, w skład którego wchodzi fragment Wybrzeża Słowińskiego, Pobrzeża Kaszubskiego i Zatoki Puckiej, a także cała Mierzeja Helska. Białogóra leży praktycznie na zachodnim skraju Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie parku chroni się m.in. różne typy morskich brzegów wraz z porastającą ją roślinnością.

W Białogórze mamy do czynienia z wybrzeżem wydmowym, ale jeśli pojedziemy na wycieczkę we wschodnim kierunku, to trafimy także na wybrzeża zalewowe lub klifowe. Ciekawym przykładem tego ostatniego jest Jastrzębia Góra, gdzie znajduje się także przepiękny wąwóz Lisi Jar, łączący miejscowość z plażą. Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz w jego okolicy powstało także kilka rezerwatów przyrody. Jednym z takich miejsc jest Rezerwat Białogóra, zajmujący powierzchnię przekraczającą 210 hektarów. Leży na północ od miejscowości i chroni się tutaj kompleks wydm, które porasta las oraz ponad 70 innych gatunków roślin. Jest to przy okazji także miejsce gniazdowania żurawia. Rezerwat, tak jak inne okoliczne lasy, doskonale nadaje się na piesze wycieczki. Nie tylko skorzystamy z ciszy i spokoju, ale także ze świeżego powietrza, na co wpływ ma nie tylko roślinność, ale również bliskość morza.

Niewątpliwą atrakcją Białogóry jest także jej baza noclegowa. Składa się na nią wiele obiektów, jak prywatne kwatery, pokoje gościnne, pensjonaty, domki oraz apartamenty na wynajem. Nie będziemy mieć tu problemów z podjęciem odpowiedniej decyzji w kwestii noclegowej, ale warto wykorzystać wcześniej internet i zarezerwować najlepsze pokoje. Białogóra jest także doskonałym punktem na organizację dłuższych wycieczek. Możemy odwiedzić np. Karwię, Władysławowo oraz Hel. Z tego powodu turyści bardzo cenią sobie Białogórę i chętnie do niej wracają.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>