Nowy Targ jest największym miastem Podhala. Największym, chociaż liczba jego mieszkańców ledwo przekracza trzydzieści tysięcy. Z tych dwóch powodów miasto to jest jedyne w swoim rodzaju. Z jednej strony jest w nim baza noclegowa, która jest jedną z najlepszych na Podhalu, więc w nim będziemy często jeżdżąc w góry odbywać noclegi Nowy Targ ze względu na swoje rozmiary, nie będzie dla nas przytłaczający.

Nowy Targ jest miastem, w którym możemy oczywiście nie tylko wynająć miejsce do spania. Jest on oczywiście bazą wypadową dla narciarzy, a w lecie dla piechurów, ale oprócz jazdy na nartach i wędrówek w Nowym Targu czeka na nas wiele innych atrakcji.
Jeśli z Nowego Targu postanowicie wybrać się w Tatry, to znakomitym miejscem na odpoczynek po górskich wędrówkach może okazać się Białka Tatrzańska.

Miasto posiada kilka ciekawych zabytków, które warto zobaczyć. Należą do nich Kościół pod wezwaniem św. Anny oraz Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Pierwszy z nich, czyli Kościół św. Anny jest budowlą, która została zbudowana prawdopodobnie pod koniec piętnastego wieku. Posiadała cechy gotyckie, ale utraciła je na skutek licznych remontów. Niemniej drewniana bryła tego budynku jest niezwykle ciekawa. Kościół posiada również zabytkowe wyposażenie. W jego skład wchodzi późnobarokowy ołtarz z pierwszej połowy osiemnastego wieku, rokokowa ambona, gotyckie rzeźby Matki Boskiej i św. Łukasza Ewangelisty. Z malowideł na uwagę zasługują z pewnością malowidła, przedstawiające zbudowanie kościoła przez zbójników autorstwa Hipolita Lipińskiego oraz barokowe obrazy św. Marii Magdaleny i św. Marii Egipcjanki, Matki Boskiej Łaskawej i św. Rozalii.

Drugi z obiektów, czyli Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest najstarszym kościołem na całym Podhalu. Został on ufundowany przez Króla Kazimierza III Wielkiego. Ten, podobnie jak poprzednio opisany, zmieniał się na przestrzeni wieków. Wpływ na to miały trawiące go liczne pożary oraz wojny. Obecnie utrzymany jest w wystroju barokowym. Wnętrze zdobią malowidła i rzeźby głównie z dziewiętnastego wieku.

Nowy Targ to oczywiście nie tylko zabytkowe kościoły. Można tu pójść na mecz hokeja na lodzie i to na mecz najwyższej klasy rozgrywkowej tego sportu w Polsce. Warto zobaczyć te zmagania, gdyż nie są niestety w Polsce popularne, a przez to rzadkie.

Nowy Targ jest doskonałym miastem do spędzenia weekendu, urlopu lub po prostu na szybki wypad. Jest w stanie zapewnić nam różnorodne rozrywki.

Bez kategorii

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>