Łazy to bardzo ciekawa miejscowość, objęta obszarem chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Obszar sołectwa wchodzi również w skład obszaru "Natura 2000 Jezioro Bukowo". Tamtejsza przyroda to przede wszystkim nadmorskie lasy, w których rośnie sosna. W granicach sołectwa znajdziemy także rozległy teren bagienno-leśny, a jego znaczna część należy do Rezerwatu Przyrody, którego celem jest ochrona nadmorskiej roślinności lasów bagiennych i torfowisk. Widzimy zatem, że w tej niewielkiej wsi bardzo się dba o naturę.

W czasach średniowiecza Łazy miały wielkie znaczenie, ze względu na znajdujący się tu kanał łączący jezioro Jamno (info wikipedia) z Morzem Bałtyckim oraz rozgraniczający ziemie biskupstwa koszalińskiego i księstwa sławieńsko-słupskiego. Gdy w wyniku sztormu w 1690 roku został zasypany i przeniesiony o kilka kilometrów dalej, wieś utraciła swoje znaczenie i stała się zwykłą osadą rybacką. Zaczęła je odzyskiwać dopiero w okresie międzywojennym, kiedy zaczęli tu przybywać pierwsi letnicy. Liczne ośrodki wypoczynkowe, stanowiące ważną część miejscowej oferty noclegowej powstały tu jednak dopiero w 1959 roku. W latach 60. i 70. rozwinęło się zaś budownictwo indywidualne oraz były wznoszone pensjonaty, które do dziś przyjmują gości (katalog meteora) i zapewniają im noclegi.

Łazy są lubiane przez turystów i chętnie przez nich odwiedzane, wciąż jest to bardzo przytulna i spokojna miejscowość, w której zregenerujemy siły i uspokoimy myśli. Doskonałym miejscem do tego jest tutejsza plaża – piękna, piaszczysta i szeroka. Przy niej znajduje się również kąpielisko morskie „Łazy 223”, które obejmuje 100 metrów linii brzegowej. Możemy tam podziwiać także ruchome wydmy. To również kompromis dla tych wczasowiczów, którzy nie wiedzą, czy jechać nad morze, czy nad jeziora. Oba tutejsze akweny były kiedyś morskimi zatokami, które z czasem zostały oddzielone mierzejami. Łączą je obecnie kanały – Jamieński oraz Szczycki. Doskonale się nadają do wypoczynku, rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Działają przy nich wypożyczalnie sprzętu oraz przystanie. Szczególnie upodobali sobie windsurfingowcy. Przy obu zbiornikach możemy również wędkować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>