Duże polskie miasta mają najczęściej prostą historię, zaczynającą się od tak zwanego przywileju lokacyjnego. Zarówno Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań miastami były praktycznie „do zawsze” i daleko im na przykład do Krynicy-Zdrój, która swoją historię zaczyna od kariery zwykłej wioski. Dopiero po trzystu pięćdziesięciu latach otrzymała prawa miejskie, głównie dzięki swojemu strategicznemu znaczeniu jako miejscowości uzdrowiskowej.Dzisiaj Krynica rozwija się niezwykle prężnie, korzystając ze swoich sanatoryjnych i turystycznych atutów, zarówno w zimie, jak i w lato mogąc pochwalić się zapełnioną bazą noclegową.

Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Krynica-Zdrój pojawiają się w drugiej połowie szesnastego wieku, a pod koniec wieku osiemnastego zaczęto realizować tu pierwsze odwierty, mające na celu otrzymanie zdrowotnych wód, w które bogata jest cała okolica. Niespełna pół wieku później baza noclegowa wsi była już tak duża, że coraz częściej Krynicę postrzegano jako miejscowość stricte wypoczynkową i uzdrowiskową, co przysparzało jej coraz więcej sławy. Przyjeżdżali tu między innymi ważni austriaccy urzędnicy w okresie zaborów, natomiast po odzyskaniu przez Polskę niepodległości gościło tu wiele osób z ówczesnej sanacji i polskiego rządu. Jednak prawdziwy rozkwit Krynicy notuje się na początek XX wieku, gdy miasto było wręcz oblężone przez kuracjuszy, których przebywało tu nawet ponad sześć tysięcy, podczas gdy samych mieszkańców było niecały tysiąc.

Konieczność rozwoju oraz rosnące zainteresowanie Krynicą-Zdrój jako uzdrowiskiem sprawiło, że przez kolejne lata baza noclegowa [dostępna pod adresem Meteora] powiększyła się o następne pensjonaty i prywatne kwatery. Złota era zakończyła się wraz z II wojną światową, po której przez wiele dekad Krynica była wręcz zapomnianym miastem na mapie Polski.

Na nowo odkryto ją czterdzieści lat temu, gdy rozpoczęto masowy proces unowocześniania bazy sanatoryjnej i polskich placówek medycznych. Uzdrowiskowe walory miasta sprawiły, że wkrótce odżyły także tendencje turystyczne, na co wpływ miało również położenie Krynicy w Beskidzie Sądeckim. Obecnie sporą część tutejszych gości stanowią nie pacjenci i kuracjusze, ale prywatni turyści, którzy korzystają z atrakcji dostępnych w mieście. Przede wszystkim zaś z możliwości odbywania pieszych wędrówek po okolicznych wzniesieniach, ale również z oferty, jaką stanowi cała Góra Parkowa z rozległym kompleksem rekreacyjnym, torami saneczkarskimi, wyciągami narciarskimi, kolejkami i trasami zjazdowymi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>