Szukając miejsca na romantyczny wypad myślimy o tym, żeby zaszyć się gdzieś z dala od zgiełku, a z drugiej strony o odwiedzeniu miejsc niezwykłych. Nadmorski Trzęsacz spełnia właściwie obydwa te warunki.

Nie jest to może całkowite odludzie, gdyż miejscowość ta cieszy się sławą wśród turystów z całego świata, pragnących zobaczyć unikalne ruiny na klifie. Daleko mu jednak to wielkich kurortów. Sam Trzęsacz należy do raczej niewielkich wsi, poza sezonem na stałe zamieszkuje tu mniej niż 200 osób. Natomiast z całą pewnością należy do miejsc wyjątkowych – każdy, nawet jeśli tu nigdy nie był, nazwę kojarzy w mig z ruinami kościoła.

Co ciekawe, jeszcze w roku 1994, kiedy nastąpiło ostatnie pokaźne osunięcie się ziemi, zachowany był nieco większy jego obszar, a dzisiaj podziwiać możemy tylko 12 m długości ostatniej ściany. Klif został zabezpieczony przed dalszym podmywaniem, aby ten wyjątkowy obiekt miał szansę przetrwać jeszcze jako atrakcja – i świadectwo potęgi morza – dla kolejnych pokoleń. Wrażenie robi fakt, iż pierwotnie świątynia została wybudowana aż 2 km od skraju urwiska.

O kościele przetrwało kilka legend. Według najbardziej znanej zagarnianie go stopniowo przez morze miało być zemstą Króla Bałtyku, którego córkę rybacy wyłowili z wody i wspólnie z proboszczem zamknęli w kościele, aż umarła z tęsknoty. Inna wspomina o nordyckim Thorze upominającym się o ziemie wcale niebędące własnością chrześcijaństwa, a najbardziej romantyczna mówi o rozdzielonych przez śmierć kochanków. Zachwycający jest i sam wygląd ruin, stojących na klifie, przez które podziwiać można morze o wschodzie i zachodzie słońca. Turyści chętnie fotografują się na ich tle.

W miejscowości dostępna jest baza noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,trzesacz,0.html), sezonowa gastronomia i wakacyjne stragany. Rozciągające się na 200 m długości strzeżone kąpielisko u podnóża klifu wyściełane jest piaskiem, a z góry można popatrzeć na morze z tarasu widokowego. Przy dawnym kościele znajduje się natomiast Multimedialne Muzeum na Klifie (facebook.com/muzeumtrzesacz/), przedstawiające jego dzieje, legendy i ciekawostki.

Warto wybrać się do Rewala i Niechorza, gdzie również czekają rozmaite atrakcje. Niecodziennym przeżyciem będzie przejazd wąskotorową kolejką. Dzięki plaży, zabytkom, pięknym widokom i miejscom, Trzęsacz ma wszystko czego potrzebujemy na udanym urlopie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>