Świnoujście jest miastem wyjątkowym na polskiej mapie. Jako jedyne położone jest na trzech dużych wyspach – Uznam, Wolin oraz Karsibór. Jest chętnie odwiedzane przez turystów, ale przy okazji jest ważnym punktem handlowym i portowym. Ze względu na swoje specyficzne położenie ma także bardzo ciekawą historię.

Przez wiele stuleci na tutejszych terenach wznoszono budowle obronne. Stawiano je już za książąt pomorskich, a później także pod panowaniem Duńczyków, Szwedów i Prusów. Ci ostatni, w XIX wieku, zaczęli wznosić stały kompleks umocnień Twierdzy Świnoujście. W mieście stacjonował też stały garnizon wojskowy, a miasto stało się bazą dla pruskich okrętów wojennych.

W trakcie II wojny światowej miasto było istotnym punktem dla niemieckiej marynarki wojennej. Jednak w przypadku Świnoujścia, w przeciwieństwie do innych miast województwa, budowa fortyfikacji nie zakończyła się wraz z końcem wojny. Także później, Rosjanie oraz Polacy wzmacniali bazę aż do lat 70-tych. Dzisiaj fortyfikacje utraciły już swoje znaczenie obronne, jednak wciąż są ważne dla miasta.

Tysiące turystów ściąga co roku do Świnoujścia z myślą o obejrzeniu tych budowli. Dużym atutem  są noclegi Świnoujścia (www). Hotele, schroniska, pensjonaty czy prywatne kwatery to tylko część z miejsc, które oferują tu noclegi. Świnoujście to także dogodne położenie, pozwalające na wycieczki do Niemiec, Danii i Szwecji.

Na zachodnim brzegu Świny możemy zobaczyć dwa forty – Fort Zachodni (gdzie znajduje się Muzeum Historii Twierdzy Świnoujście (www) oraz Fort Anioła, który położony jest na skraju Parku Zdrojowego. Po wschodniej stronie kanału znajduje się Fort Gerharda, ze zbiorami Muzeum Obrony Wybrzeża. W okolicy tego ostatniego znajdziemy również „Podziemne Miasto” – kompleks umocnień, który zwiedzać możemy z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Będąc w tej części portu warto poświęcić także chwilę na zwiedzenie prawie najwyższej na świecie ceglanej latarni morskiej, która działa do dzisiaj. Miłośnicy militariów znajdą w okolicy wiele więcej atrakcji dla siebie. Na wyspie Wolin znajduje się stary poligon rakiet V3, gdzie zwiedzić można także mini-muzeum poświęcone tej broni. Całkiem niedaleko po niemieckiej stronie, znajduje się także słynny niemiecki ośrodek doświadczalny – Peenemünde, który powinien zwiedzić każdy miłośnik militariów i historii II wojny światowej.

Świnoujście to idealny kierunek wyjazdowy dla wszystkich miłośników militarnych budowli. Ci, którzy uwielbiają historie mogą ją bez problemu tu znaleźć. Miasto pozwala odkryć swoje tajemnice wszystkim tym, którzy go odwiedzą. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>